Thomas Durell Young gościem ASzWoj

Thomas Durell Young gościem ASzWoj

W swoim wystąpieniu dr Young skupił się na naturze instytucji zajmujących się obronnością. Wskazał na kluczową rolę konsekwencji w implementowaniu nowych rozwiązań. „Koncepcje z przeszłości hamują dalszy rozwój obronności państwa” – podkreślił. Negatywnie odniósł się do prób połączenia doświadczeń post-sowieckich z podejściem zachodnim, nazywając je obrazowo „koncepcyjnym spaghetti”.

W drugiej części wykładu padł postulat analizowania budżetów obronnych. „Jeśli nie wiesz, ile co kosztuje, nie wiesz ile kosztuje zdolność jako taka. Nie wiesz, co jest priorytetem” – powiedział Young. Za dobry przykład podał Wielką Brytanię, precyzyjnie kontrolującą wykorzystywane środki finansowe i analizującą wydatki pod kątem opłacalności. Amerykański wykładowca uznał operacje za priorytetowe dla planowania: „Najważniejsze to przetrwać na placu boju. Trzeba wydawać pieniądze na utrzymywanie żołnierzy przy życiu”.

Thomas Durell Young gościem ASzWoj

Thomas Durell Young jest managerem programowym Europejskiego Centrum Stosunków Cywilno-Wojskowych w Naval Postgraduate School w Monterey w Kalifornii. Zajmuje się rozwijaniem i zarządzaniem wykonywaniem planowania obronnego. Pracował w krajowych organizacjach obrony każdego kraju w Europie Środkowej i Wschodniej, z wyjątkiem jednego. Jest członkiem International Institute for Strategic Studies w Londynie.

Informację wytworzył:
Piotr Wierzbicki
Informację wprowadził/ostatnio modyfikował:
Jagoda Gawliczek
Data wytworzenia informacji:
2017-02-15
Data ostatniej zmiany:
2017-02-15
Data dodania i edycji:
2017-02-15 08:25:11 :
Jagoda Gawliczek